Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální technika, při jejíž aplikaci jsou klouby (resp. kosti) a obratle bezpečně a přesně uváděny do původních správných poloh. Uvedením kloubů do původního stavu zpravidla dochází k vyřešení obtíží spojených s pohybovým aparátem, a to i dlouhodobých. Dochází k okamžitému uvolnění napětí, blokád a to převážně v oblasti kyčlí, kolen, kotníků, hlezenního kloubu, křížokyčelního spojení (tzv. esíčka), kostrče, páteře, ramen, loktů, prstů.

Na rozdíl od chiropraxe se vše děje šetrně, bez prudkých a násilných pohybů = bez narušení ochranného působení svalu. Nedochází tak k mikrotraumatickému poškození kloubu. 

Terapeut Dornovy metody spolupracuje s klientem, kdy se pohybem a jemným tlakem obratel/kloub uvádí do správné polohy bez nežádoucích vedlejších a bolestivých účinků

Nejedná se tedy o masáž a při provádění je zapotřebí spolupráce ošetřovaného.

Kontraindikace

Stavy, při kterých je použití Dornovy metody vyloučeno, jsou:

  • osteoporóza
  • revmatoidní artritida
  • artróza 3 - 4 stupně
  • rakovina kostní dřeně, kůže a kostí
  • všechny ostatní typy rakoviny po dobu, kdy probíhá léčení chemoterapií nebo ozařováním plus dalších 8 měsíců po skončení takové terapie

Průběh a délka trvání

Dornovu metodu lze aplikovat samostatně nebo jako součást masáže, což se obecně doporučuje. Nejlépe tělo na tuto techniku připraví (uvolní svaly) Breussova masáž, Havajská masáž Lomi Lomi, případně klasická masáž.

Vyšetření a samotné ošetření Dornovou metodou probíhá ve stoje, v sedě a v leže na lehátku, klient je ve spodním prádle.

Jak již bylo řečeno, pracuje se s klouby a obratli a protože tělo funguje jako propojený celek, je žádoucí zkontrolovat a (případně) ošetřit všechny zmíněné segmenty.

Proto doporučuji vyhradit si na první ošetření 1,5 hodiny. 

Ačkoli se nejedná o masáž, cena a doporučení platí stejně.